Ultrasonik Muayene

Ultrasonik Muayene yüksek frekans ses dalgalarını, malzemenin içerisine aktararak malzeme kusurlarını ya da malzeme özelliklerindeki değişimleri bulmakta kullanılır.

Yüksek frekanslı ses dalgaları ilerlerken ilerleme yolu üzerinde herhangi bir engele çarparlarsa yansırlar. Çarpmanın açısına göre yansıyan sinyal alıcı proba gelebilir veya gelmeyebilir. Alıcı proba gelen sinyal ultrasonik muayene cihazındaki ekranda yankı belirtisi şeklinde gözlenir. Böylelikle yankının konumuna ve yüksekliğine göre yansıtıcının muayene parçası içindeki koordinatları hesaplanabilir, yansıtıcının türü hakkında yorum yapmak mümkün olabilir.

Muayene parçasında, bölgesel olarak ses hızı ve ses zayıflatması özelliklerinin anlamlı değişimler göstermesi doğru değerlendirme yapmayı güçleştirir. Tane yapısının iri olması veya soğurma nedeniyle ses zayıflamasının çok fazla olduğu malzemelerde muayene bazen imkansız olabilir. Doğru ve güvenilir sonuçlar almak için muayene yüzeylerine göre özel olarak tasarlanmış problar kullanılmalıdır. Muayene parçasının yüzey durumu muayene sonuçlarını doğrudan etkilediği için ayrıca referans bloklarına da ihtiyaç vardır.